“Buna DUR diyen yok mu?...”

1 Mayıs 2021 Cumartesi 16:55

“Buna DUR diyen yok mu?...”

“Buna DUR diyen yok mu?...”

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'den (ERDEMİR) yükselen sarı duman kütlesi, Ereğli'nin üzerini kapladı.

Saat 15:00 sularında ERDEMİR'in içinden yükselen sarı dumanlar Ereğli'de merak konusu olurken, dumanlar Ereğli'nin üzerini kapladı.

Erdemir sınırlarından Kepez'e kadar birçok noktaya ulaşan duman kütlesini gören vatandaşlar, cep telefonlarına sarılırken kimileri de duruma tepki gösterdi. Hatip Sokak’ta dumanları fark eden bir vatandaş, "Bizi korona değil bu duman öldürecek. Buna dur diyen yok mu?" dedi. Edinilen bilgilere göre, Erdemir’de emisyonda sıkıntı çıktığı, emisyon filtrelerinde bir sorun oluşmasından kaynaklı olduğu öğrenildi.

Erdemir'de bulunan yüksek fırından dumanın dışarıya salınması sonrası, tam kapanma döneminde evlerinde olan Ereğlili vatandaşlar cam ve balkonlarından gördükleri bu manzara karşısında tepki gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinde yer alan Sürekli İzleme Merkezi (SİM) güncel ölçümlerine göre saat 15:00 ve 16:00’daki verilerde hava kalitesinin iyi olduğu görüldü. Bakanlığın verilerinde Hava kalitesi seviyesi ‘İYİ’: “Hava kalitesi memnun edici ve hava kirliliği az riskli veya hiçbir risk teşkil etmiyor.” İfadeleri yer alıyor.

Yorumlar