Erdoğan; “Kdz. Ereğli’nden de benzer bir müjde olabilir…”

4 Haziran 2021 Cuma 20:03

Erdoğan; “Kdz. Ereğli’nden de benzer bir müjde olabilir…”

Erdoğan; “Kdz. Ereğli’nden de benzer bir müjde olabilir…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Zonguldak'ta açılışını yaptığı Uzunmehmet Camii’nde yaptığı konuşmada; "Kdz. Ereğli’nden de benzer bir müjde olabilir" dedi.

Uzunmehmet Camii, maske fabrikası ve Filyos Limanı açılışları için Zonguldak’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ereğli’lileri heyecanlandıran açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında;

“Biz bu toprakları kanımızı dökerek, üzerine inşa ettiğimiz istiklalimizin camilerimizden ezanlarımızı eksik etmeyen, semalarımızda bayrağımızı dalgalandırarak vatanımız kıldık. Fetih mirası olan Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması bu bakımdan önemli ve anlamlıdır. İstanbul Büyük Çamlıca’da Anadolu yakasından boğazı selamlayan bir abide olarak inşa ettiğimiz camimiz, çağımızın mührü olarak nesiller boyunca milletimizi gururlandıracaktır. Bugün Uzunmehmet Camii’ni de aynı duygularla hizmete açıyoruz. Yaklaşık 12 bin metrekare üzerine inşa edilen park ve yeşil alanları ile 34 bin metrekare alana yayılan bu eser, kapalı alanında 6 bin açık, alanında 7 bin 500 kişilik namaz kılma kapasitesine sahiptir. Yüksekliği 71 metreyi bulan minareleri, 22 kubbesi, sedef işlemeli kapıları, çinileri, hatları, her bir santimetresi özen bir eser olan Ya Allah hattı da şehre ve adına yakışır şekilde kömürle yazılmıştır. Buranın ismi Uzunmehmet. Uzunmehmet kim? Kömürü bulan kişi. Eğer biz bir yere isim veriyorsak onun bir anlamı var. 2 asır önce sahilinde sadece tahta iskelesi olan bir koydan, bugünkü Zonguldak’a uzanan süreçte kömürün nasıl önemli role sahip olduğunu en iyi bu şehrin insanları bilir.”

EREĞLİ’DE DE MÜJDE GELEBİLİR

“Türkiye gücü ve sorumluluğu kendi sınırlarından ibaret olmayan bir büyük ülke olarak maziden âtiye kurduğu köprüyü tahkim ederek, hedeflerimize doğru yürümeye devam edecektir. Ben Zonguldaklı’ya inanıyorum. Ben Devrekliye inanıyorum, ben Karadeniz Ereğli’sinde de benzeri bir müjde olabilir. Ve bugün inşallah Zonguldak’tan bir müjde vereceğiz. Artık Zonguldak müjdelerin merkezi oldu. Uzunmehmet Camii’ni inşa ederek ülkemize, istiklalimizin timsali yeni bir eser daha kazandıran tüm hayırseverlere şahsım, milletim adına Allah kendilerinden razı olsun diyorum.” İfadelerini kullandı.

Yorumlar